Zarówno w przypadku pędzli jak i wałków malarskich niezbędną czynnością podstawową jest przygotowanie podłoża. Czyli: Uzupełnienie ubytków, usunięcie zanieczyszczeń ze ściany czy sufitu, zabezpieczenie podłóg, ram okiennych i drzwiowych przed malowaniem. Dopiero teraz można przystąpić do prac malarskich.
Jak malować?
Przed bezpośrednim użyciem wałka najlepiej jest go umyć w celu uniknięcia przedostania się na ścianę czy sufit jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Warunkiem dobrych efektów jest przede wszystkim odpowiednie operowanie wałkiem. Podstawową wskazówką jest tworzenie pasów równoległych do siebie. Zaleca się także, aby pasy nie rozchodziły się. Dopiero potem przeprowadza się malowanie prostopadłe.
Nasączenie wałka malarskiego w farbie powinno następować przed malowaniem nowej powierzchni. Ważne jest, aby nie nabierać za dużo farby, gdyż na ścianie mogą wtedy powstać mało estetyczne zacieki. Zbyt duże ilości nasączonej farby pozostawia się w specjalnej kuwecie.
Malowanie różnymi odcieniami farby wymusza konieczność zastosowania kilku wałków. W przypadku białych farb nie zaleca się korzystać z wałków, których wcześniejsze przeznaczenie związane było z innymi kolorami.
Znacznie trudniejsze od malowania ścian może okazać się malowanie sufitów. Jednak w celu ułatwienia zaleca się skorzystać ze specjalnych kijów teleskopowych. Dzięki nim nie będziesz potrzebował drabiny. Kije mogą mieć zmienne długości, co znacznie ułatwi Ci prace malarskie.
Po przeprowadzonym malowaniu trzeba ponownie umyć wałki, a następnie wysuszyć. Przeważnie wałki myje się wodą z mydłem.
Zalety używania wałków
Wałki malarskie przyczyniają się do znacznego skrócenia czasu malowania. Jednak wybór nieodpowiedniego wałka z pewnością nie przyniesienie efektów, których oczekujesz. Do najważniejszych zalet wałka malarskiego w porównaniu z tradycyjnym pędzlem należą:
- brak smug
- mniejsze zużycie farby
- znaczne skrócenie czasu malowania
- możliwość uzyskania efektów dekoracyjnych
- polepszenie komfortu pracy
Podział wałków malarskich
Nie wszystkie wałki malarskie nadają się do malowania ścian i sufitów. Przed zakupem warto zapoznać się z wykorzystaniem poszczególnych rodzajów wałków.
Wałki malarskie:
- wełniane – są zalecane podczas malowania ścian i sufitów
- welurowe – są zalecane podczas malowania ścian i sufitów
- poliamidowe – przeznaczone przede wszystkim do nakładania farb epoksydowych, bardzo często wykorzystywane podczas malowania fasad
- mikrofazowe – chętnie stosowane podczas nakładania lakierobejcy, ale także podczas impregnacji
- poliestrowe – przeznaczone głównie do farb lateksowych i dyspersyjnych