Odpowiednie proporcje pokoju
O tym czy Twój pokój będzie ustawny zadecydują między innymi odpowiednie proporcje w jego zaaranżowaniu. Wygodne pokoje to takie o kształcie zbliżonym do kwadratu, natomiast za optymalny uznaje się stosunek szerokości do długości około 2:3. Największy kłopot możemy mieć zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jeśli pokój nie przekracza 2,9 m może być znacznie trudniej go odpowiednio umeblować. Jeśli to będzie sypialnia nie sposób wstawić na przykład podwójnego łóżka. Problem jest również z pozostałymi meblami, w długich i wąskich sypialniach można je ustawić jedynie wzdłuż dłuższych ścian. Sprawi to jednak wrażenie ciasnoty i ograniczy dostęp światła do pokoju.
Okna
Na możliwość umeblowania i urządzanie wnętrz ogromny wpływ mają również rozmieszczenie i wielkość okien. Najważniejsze jest to, by do każdego okna w pokoju było wygodne dojście, aby można je było swobodnie otworzyć i umyć. Meble powinny być ustawione w taki sposób aby nie ograniczać dostępu światła do wnętrza. Problem mogą stanowić zbyt duże i szerokie okna, które doskonale doświetlają pomieszczenia, ale jednocześnie zajmują większą część powierzchni ścian potrzebnej do ustawienia mebli. Może się na przykład zdarzyć, że układ okien nie pozwala na postawienie w dobrze oświetlonym miejscu biurka. Kłopotów mogą także przysporzyć okna o obniżonym parapecie – wykluczają postawienie pod nimi wyższych mebli.
Prawidłowe umieszczenie drzwi
W pokojach bardzo istotne jest również usytuowanie wejścia. Prawidłowe umieszczenie drzwi nie tylko ułatwia ustawienie mebli, ale wpływa też ma postrzeganie przestrzeni, może na przykład dać wrażenie, że wnętrze jest większe. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie drzwi wejściowych w takiej odległości od bocznej ściany, aby można było przy niej ustawić regał lub szafę. Drzwi powinny się otwierać tak, aby nie kolidowały z ustawionymi w pokoju meblami. W małych lub wąskich pomieszczeniach szczególnie niekorzystnym rozwiązaniem są drzwi w narożniku. Wejście na kant szafy, komody czy biurka zawęża miejsce przy drzwiach, zmniejszając optycznie pokój i potęgując wrażenie ciasnoty.