fbpx

Mebleb

stoły mebleb

Stoły kuchenne oraz stoły rozkładane

Czym się kierować przy wyborze stołu

Wybór stołu podyktowany jest kilkoma czynnikami. Zwykle wpływ na to mają gabaryty wolnego miejsca, czyli wielkość samej kuchni. Następny czynnik to rodzaj umeblowania kuchennego, aby dobrać odpowiedni stół tak aby pasował do całej kuchni. Kolejny warunek to nasze upodobania i potrzeby. Stół kuchenny powinien być uzależniony od ilości domowników, im ich więcej, tym większy powinien być stół.

Stoły kuchenne (kliknij by zobaczyć naszą ofertę) są zazwyczaj prostokątne, kwadratowe lub owalne. To przy stole zawsze powinna spotykać się cała rodzina, nie bez kozery mówi się stół rodzinny, który łączy wszystkich domowników. Obecnie skłaniamy się ku temu, aby stół był przede wszystkim miejscem spotkań całej rodziny. Dawniej bardzo modne były stoły kuchenne z szufladami ukrytymi pod blatem. Co ciekawe moda na takie stoły powraca.

stół kuchenny z szufladą

W kuchni liczy się przede wszystkim swoboda ruchu i praktyczność. Wybierając stół należy zadbać, by nie blokował on ruchu oraz by nie odbiegał od umeblowania swoim wyglądem i charakterem.

Rodzaje stołów

Stoły dzielą się pod względem kształtu, rozmiaru, oraz materiału z jakiego są wykonane.
Przy stole okrągłym co prawda zmieści się więcej osób, nie posiadają one kantów, przez co są bezpieczniejsze, jednak zajmują dużo więcej miejsca. Centralny układ pozwala na większą dostępność do potraw, a komunikacja między użytkownikami jest łatwiejsza. Prostokątne, czy kwadratowe stoły są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, nadają się do ciasnych wnętrz, gdzie można je ustawić pod ścianą. W małej kuchni idealnie sprawdzi się stół z rozsuwanym blatem. Nie zajmuje on wiele miejsca, a po rozsunięciu umożliwia podjęcie wszystkich gości. stół ścienny stolik rozkładany

Optymalna wysokość stołu kuchennego to 70-75 cm. W przypadku niewielkiej kuchni warto wybrać mały stolik. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca choćby do swobodnego poruszania się. Inny wariant jeżeli naprawdę nie ma miejsca na tradycyjny stół jest wybór stolika ściennego. Stół ten jest niezwykle praktyczny gdyż idealnie zastępuje tradycyjny mebel na 4 nogach. Natomiast po złożeniu przylega do ściany i nie zajmuję powierzchni w pomieszczeniu.

Odpowiednie dopasowanie stołu

Ważne jest, aby sam stół nie sprawiał wrażenia centralnego w kuchni. Musi to być element funkcjonalny i wkomponowany w kuchnię, aby całość ładnie się prezentowała. Stół w kuchni to jeden z najważniejszych mebli. Może stać zupełnie samodzielnie, może być częścią wyspy lub stanowić jej przedłużenie. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od wielkości naszej kuchni i stylu, który nam odpowiada.